Zatrucie ksylitolem u psów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dużo towarów obejmuje mieszankę osładzającą – ksylitol. Mimo to, iż ksylitol jest całkowicie bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest gderający dla piesków.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela www.weterynarzkrosno.pl

W trakcie ostatnich kilku latek zapadł wielki wzrost wykorzystywania surowców cukru i środków osładzających. Przykładowym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym alkoholem cukrowym występującym w wybranych plonach i warzywach.

W każdym bądź razie ksylitol można wykopać w wielu materiałach, jak chociażby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on dodatkowo coraz silniej modny w chlebach. Oznacza to, że istnieje alternatywę, że może być dotychczasowy w ciastach i innych wrażliwych smakołykach.

Ksylitol jest dodatkowo od czasu do czasu ujmowany jako „cukier brzozowy”, z tego powodu główne jest, aby dokumentnie sprawdzić listę komponentów przed kopsnięciem czegokolwiek psinie. O ile nie jesteś pewien, przez cały czas przeżyj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest marudząca dla piesków?

Chociażby niezwykle małe ilości ksylitolu mogą powodować namaszczone kłopoty uzdrawiające. Mając na uwadze różne ilości ksylitolu występujące w wielorakich produktach, ilość produktu, która musi pozostać wtranżolona, żeby pokazała się toksyczność, jest różna.

Dlatego niezwykle zasadnicze jest, żeby na wejściu skontaktować się z konowałem weterynarii bądź Vets Now, o ile podejrzewasz, iż Twoje zwierzę pochłonęło dowolną ilość ksylitolu.

Dlaczego ksylitol jest tak groźny dla psinów?

Pułap cukru we krwi jest doglądany przez insulinę, która jest inkretem uwalnianym przez trzustkę. U ludzi ksylitol nie stymuluje wyzwalania insuliny, lecz u psów ksylitol jest bardzo szybko przyswajany i powoduje dotkliwą stymulację oswobadzania insuliny, co później prowadzi do ekspresowego ubytku stopnia monosacharydu we krwi (hipoglikemii).

Ogromne porcje ksylitolu mogą także powodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są wyrazy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u psinów wykładniki nadchodzą zazwyczaj w ciągu 30 minut (choć mogą być niezwykle pośpieszne albo trwać nawet do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u piesków mogą obejmować:

padaczka u starego psa

jak pies reaguje na petardy?

suka po cesarce nie ma mleka

grzybica skóry u psa leki

pies wymiotuje w nocy

zaparcia u psa co podać

pies wymiotuje i ma biegunkę z krwią

przegrzanie psa co robić

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u pieska?

Nie powinno się ożywiać wymiotów ani dawać czworonogowi niczego doustnie, chyba żeby doktor weterynarii otwarcie przepisze takie kontynuowanie. W każdym bądź razie nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, zasadne jest ekspresowe leczenie poprzez medyka weterynarii. Leczenie może się różnić w zależności od tego, jak pewnego razu Twój pupil pochłonął ksylitol.

Możliwości leczenia wchodzą w wywołanie wymiotów, aby powstrzymać dalszemu wchłanianiu toksyny. Hospitalizacja celem celu kopnięcia dekstrozy, ażeby uzdrawiać hipoglikemię, o ile jest obecna. Wspólnie z płynami dożylnymi i środkami ochraniającymi przed uszkodzeniem wątroby.