Koper, fasola i ogórki

Koper i rzodkiewka

Koper jest przyprawą bardzo poszukiwaną i dobrze opłaconą. Roślina ta jest mało wymagająca i rośnie szybko, więc nie potrzebuje osobnego miejsca, ale może być uprawiana na całym inspekcie bez względu na różne warunki, jakich inne rośliny wymagają. Ogrodnicy więc urządzają się w ten sposób, że sypią nasienie do ziemi inspektowej, wskutek czego koper wschodzi wszędzie.

Kto pragnie hodować koper w większej ilości to wysiewa go z marchwią i pietruszką, a następnie podsiewa pod wszystkie warzywa w inspekcie. Niezależnie od tego pod koniec sezonu, to jest w połowie lipca, dobrze jest obsiać wszystkie wolne okna w inspekcie a po posianiu aż do wzejścia obficie podlewać. Oczywiście w tej porze nie nakrywa się skrzyń oknami, we wrześniu zacznie koper wschodzić i do mrozów wyrośnie tyle, że zdatnym będzie do sprzedaży. Pod koniec września w celu zabezpieczenia go od przemarznięcia należny nakryć inspekt oknami, a na noc matami. W tej porze jest on bardzo poszukiwany, wybierać go więc częściowo na sprzedaż.

Pod jesień z chwilą nadejścia okresu warzyw zimowych, świeża, delikatna rzodkiewka zyskuje popyt i chętnie jest nabywana. W tym celu inspekty zimne po uprzątnięciu ogórków wybornie nadają się do obsiewu rzodkiewką jesienną. Wysiać ją należy w sierpniu, podlewać bardzo obficie, aby była delikatna i we wrześniu do połowy października wysyłać na targ.

Fasola szparagowa

Fasola szparagowa, o ile ma mieć dobrą cenę, musi być bardzo wczesna albo bardzo późna, a ponieważ jest ona na zimno wrażliwa i przy najmniejszym przymrozku ginie, hodowla jej przez to w zimnym inspekcie jest najbardziej wskazana.

Na wczesną wysiać już w połowie marca, co 15 centymetrów ziarno od ziarna we wszystkie strony i nakryć oknami i matami. Po wzejściu przewietrzać obficie, na noc starannie nakryć matami, a gdy zacznie kwitnąć, zdejmować na dzień okna, szczególniej w dni pogodne. Na noc nakładać je z powrotem i okrywać matami. Skoro strąki dobrze wyrosną zbierać na sprzedaż.

Późną fasolę wysiać należy w pierwszej połowie lipca, podlewając w ciągu lata w miarę wysychania ziemi. Skoro nadejdzie obawa przymrozków nałożyć okna i okrywać na noc matami, z chwilą zaś zmarznięcia fasoli gruntowej, zrywać strąki na sprzedaż.

Ogórki

Hodowlę ogórków obszernie już wcześniej opisałem, tutaj zaznaczyć tylko muszę, że w zimnych inspektach można je hodować bardzo pomyślnie i z dobrym rezultatem, pamiętając, że do zimnego inspektu sadzić ogórki można dopiero w końcu marca lub pierwszych dniach kwietnia, aż do końca tego miesiąca.

Ponieważ maj bywa zwykle mroźny i często siane ogórki na gruncie w połowie tego miesiąca wymarzają, późne zatem z inspektu zawsze osiągają dobrą cenę i zdąży się je wyprzedać przed gruntowymi. Można także z dobrym powodzeniem wysadzać ogórki do zimnego inspektu, w czerwcu, a w końcu sierpnia otrzymamy młode owoce w porze, kiedy ogórki z gruntu są już wyrośnięte i niesmaczne, przy czym cenne są także korniszony z inspektu, gdyż na gruncie, wskutek chłodnych i wilgotnych nocy, są one plamiste, w marynacie trudno się konserwują i nieładnie wyglądają. W inspekcie należy ogórki dobrze na noc okrywać i bardzo niewiele podlewać.

 Szczególnie należy ogórki sadzić po wczesnym szczawiu i szczypiorku, poza tym w każdym wolnym oknie zimnego inspektu. Począwszy od 1-go kwietnia aż do 20 czerwca sadzenie ogórków da duże korzyści, w tym celu należy mieć w tym okresie stale w pogotowiu świeżą rozsadę ogórków w doniczkach.